مقالات و رویدادها

قهوه یکی از محبوب ترین و باستانی ترین نوشیدنی های جهان است. میلیون ها نفر روز خود را با یک فنجان قهوه شروع می کنند. با شیر ، همراه با شکر ، با آب سرد ، با لیمو و حتی نمک ... طعم و عطر غیرمعمول آن باعث ایجاد یک قهوه واقعی می شود.

فواید قهوه

- اثر تحریک کننده قهوه به دلیل دارا بودن کافئین ، این نوشیدنی خاصیت تحریک کننده ای دارد که برای دوستداران قهوه صبحگاهی آشنا است.

چرا این اتفاق می افتد؟ کافئین خون رسانی به مغز را بهبود می بخشد و حتی حافظه کوتاه مدت را نیز فعال می کند ، که به تصمیم گیری های عملیاتی ، افزایش کارایی کمک می کند و قادر به رفع خستگی است.

این نوشیدنی به دلیل تأثیر مقوی آن ، در مقابله با استرس ، غلبه بر بی اشتهایی ، بی حالی و خواب آلودگی کمک می کند.

- محتوای آنتی اکسیدانی بالا. ما به خوبی می دانیم که با گذشت زمان ، تحت تأثیر اکسیژن ، آهن زنگ می زند. اثر مشابهی در بدن ما توسط رادیکال های اکسیژن آزاد اعمال می شود.

همه چیز درباره قهوه

آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و از این طریق سلول های سالم بدن را محافظت می کنند. هر چه آنتی اکسیدان بیشتری داشته باشد ، محافظت از آن نیز قوی تر خواهد بود. یک فنجان قهوه حاوی حدود 1000 میلی گرم آنتی اکسیدان است. و این 1/4 از حد روزانه است.

- کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها.

مصرف منظم قهوه می تواند فرد را از بیماری هایی مانند سرطان کبد ، بیماری آلزایمر ، دیابت نوع 2 ، سیروز الکلی محافظت کند. و در صورت نوشیدن قهوه بدون قند می توانید از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

بعلاوه ، قهوه تأثیر مفیدی بر سیستم ایمنی و گوارشی دارد. این نوشیدنی ترشح آب معده را افزایش می دهد ، که به نوبه خود به جذب بهتر مواد غذایی کمک می کند.

تاریخ قهوه و تاریخ تمدن بشری برای مدت زمان بسیار طولانی با هم پیوند ناپذیر بوده است. قهوه همواره یک ارزش مورد نظر و یکی از رایج ترین محصولات تجارت جهانی بوده است.

قهوه در اتیوپی کشف شد ، از آنجا که این فرهنگ ، با انواع مختلفی که دارد ، در سراسر جهان رواج دارد. منطقه اصلی قهوه در حال رشد منطقه استوا است و کشورهای اصلی تولید قهوه برزیل ، کلمبیا و ویتنام هستند ، اگرچه کشورهایی مانند استرالیا ، چین و حتی برخی مناطق اروپایی شروع به کشت فرهنگ قهوه کرده اند.

کافئین پرمصرف ترین داروی جهان است. بیشتر اوقات ، با قهوه وارد بدن می شود. اما هنوز مشخص نیست که این نوشیدنی بیشتر چه چیزی را دارد - سود یا مضر است.

خواص مفید قهوه

1. قهوه نیرو زا هست

این شاید مشهورترین خاصیت قهوه باشد. هنگامی که ما قهوه می نوشیم ، کافئین وارد جریان خون می شود و با آن وارد مغز می شود ، جایی که آدنوزین انتقال دهنده عصبی را مسدود می کند.

آدنوزین در انتقال انرژی نقش دارد ، هوشیاری را سرکوب می کند و خواب را تحریک می کند. غلظت آدنوزین در بدن با هر ساعت بیداری افزایش می یابد و باعث خواب آلودگی می شود.

هنگامی که آدنوزین مسدود شود ، غلظت سایر انتقال دهنده های عصبی مانند نوراپی نفرین و دوپامین افزایش می یابد. این جلوه ای جالب می بخشد.

بسیاری از مطالعات تأیید می کنند که قهوه باعث بهبود حافظه ، خلق و خوی ، سرعت واکنش ، توجه و عملکرد شناختی می شود. بنابراین قهوه نیرو می بخشد و ما را باهوش تر می کند.

همه چیز درباره قهوه

2. قهوه بدن را بهبود می بخشد.

هنگامی که کافئین سیستم عصبی را تحریک می کند ، سیگنال هایی را به قسمت های دیگر بدن ارسال می کند. سلولهای چربی سیگنالی را برای تجزیه سپرده های چربی دریافت می کنند. موثرترین روش برای سوزاندن چربی برای افرادی است که به تازگی نوشیدن قهوه را شروع کرده اند.

طبق تحقیقات اثرات متابولیکی کافئین در انسان: اکسیداسیون لیپید یا دوچرخه سواری بیهوده؟ کافئین تا 29٪ چربی را در افراد نازک و 10٪ در افراد چاق می سوزاند. وقتی چربی ها وارد جریان خون می شوند و به اسیدهای چرب آزاد تبدیل می شوند ، بدن می تواند از آنها به عنوان منبع انرژی استفاده کند.

علاوه بر این ، کافئین سطح آدرنالین در خون را افزایش می دهد ، که بدن را برای فعالیت بدنی شدید آماده می کند. بنابراین قبل از سفر بعدی به سالن ورزشی ، یک فنجان قهوه سیاه را امتحان کنید.

3. قهوه بعد از ورزش درد عضلات را تسکین می دهد.

با توجه به نتایج مطالعه کافئین باعث کاهش درد و افت عضلانی در اثر تاخیر در شروع ورزش می شود. ، دو فنجان قهوه دم کرده بعد از تمرین باعث کاهش درد عضلات می شود.

در طی این آزمایش ، شرکت کنندگان پس از انجام تمرینات عضلات خارج از بدن ، قهوه نوشیدند. یک ساعت بعد از آنها خواسته شد شدت درد را در مقیاس 0 تا 100 ارزیابی کنند. معلوم شد که قهوه با کافئین به میزان قابل توجهی حساسیت درد را کاهش می دهد.

4- قهوه به مبارزه با افسردگی کمک می کند.

کافئین تولید دوپامین ، انتقال دهنده عصبی مسئول حرکت ، حافظه و تفکر را افزایش می دهد. بنابراین ، قهوه به مبارزه با افسردگی کمک می کند .

با توجه به مطالعه انجام شده در دانشگاه هاروارد دانشگاه قهوه ، کافئین و خطر افسردگی در زنان . ، در زنانی که قهوه می نوشند ، خطر افسردگی 20٪ کاهش می یابد.

مطالعه دیگری نشان داد مطالعه آینده نگر نوشیدن قهوه و خودکشی در زنان. اینکه 53٪ کسانی که قهوه می نوشند خودکشی کنند. شرکت کنندگان در هر دو مطالعه چهار فنجان قهوه در روز می نوشند.

5- قهوه برای سلامتی کبد مفید است.

برخی فکر می کنند قهوه می تواند در برابر سیروز محافظت کند. یک مطالعه انجام شده توسط دانشمندان سنگاپوری تأیید کرد

محققان دیگر دریافتند که نوشیدن قهوه همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد. قهوه خطر سرطان کبد را کاهش می دهد

همه چیز درباره قهوه

6. قهوه می تواند از سنگ صفرا جلوگیری کند.

سنگ کیسه صفرا سازندهای جامد در کیسه صفرا هستند. مشکل در کیسه صفرا (به طور کامل تخلیه نمی شوند) و به دلیل برخی بیماری ها مانند سیروز ظاهر می شوند. .

7. قهوه می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

تجزیه و تحلیل 18 مطالعه (تعداد کل شرکت کنندگان - 457.922 نفر) تأیید کرد که هر فنجان قهوه نوشیدنی قهوه خطر ابتلا به دیابت را حدود 7٪ کاهش می دهد

نوشیدن قهوه بر گلوبولین اتصال دهنده هورمون جنسی تأثیر می گذارد (SHBG) ارتباط گلوبولین و هورمون ارتباط دهنده جنسی با دیابت در زنان و مردان . این پروتئین فعالیت هورمونهای جنسی تستوسترون و استروژن را کنترل می کند ، که در پیشرفت دیابت نوع 2 نقش دارند.

8- قهوه خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد.

بیماری آلزایمر پس از 65 سال ظاهر می شود. این بیماری شایعترین بیماری عصبی در جهان است. بیماران به تدریج حافظه ، مهارت های تفکر و توانایی انجام ساده ترین کارها را از دست می دهند.

02 بهمن 1398

همه چیز درباره قهوه

مقالات مرتبط